جستجو
Close this search box.
تجهیزات پزشکی نویان طب مانلی

آیا بعد از لیزر موهای زائد می توان پوست را برنزه کرد؟

برنزه کردن پوست بعد از لیزر

برنزه کردن پوست بعد از لیزر نکات بسیار مهمی دارد، که در این مقاله اطلاعات کامل و خواندنی در این خصوص در اختیارتان قرار داده می شود. در ابتدا توضیحات کامل درباره برنزه کردن پوست و فرآیند آن همچنین مزایا و روش های آن میپردازیم سپس نکاتی درباره برنزه کردن قبل و بعد از لیزر میپردازیم.

منظور از برنزه کردن پوست چیست؟

برنزه کردن پوست یا تیره کردن آن به معنای ایجاد رنگ برنزه و تیره‌ بر روی پوست است. در این فرایند معمولاً با استفاده از اشعه ماوراء بنفش (UV) پوست تحت تأثیر قرار می‌گیرد. برنزه کردن پوست می‌تواند به صورت طبیعی به کمک آفتاب (از طریق نور خورشید) یا با استفاده از روش‌های مصنوعی مانند برنزه‌کننده‌ها، رنگ‌ها، اسپری‌ها، لوسیون‌ها و دستگاه‌های اشعه ماوراء بنفش انجام شود. وقتی از “برنزه کردن پوست” صحبت می‌کنیم، گاهی اوقات به معنای ایجاد یک رنگ برنزه و طبیعی روی پوست است. در این مورد، افرادی که پوست تیره دارند، ممکن است با استفاده از محصولات آرایشی یا روش‌های دیگر،  پوست خود را برنزه‌تر و جذاب‌تر نمایند.

جهت اطلاع از قیمت دستگاه لیزر به صورت شرایطی و خرید دستگاه لیزر با مشاوران نویان طب مانلی در تماس باشید.

نکاتی درباره برنزه کردن پوست قبل و بعد از لیزر

عوارض برنزه کردن قبل از لیزر

از آفتاب گرفتن و برنزه کردن پوست قبل از لیزر حدقل باید 2 هفته الی یک ماه گذشته باشد، تا بتوانید لیزر موهای زائد را انجام دهید، چون باعث آفتاب گرفتن و برنزه کردن، پست شما را حساس می کند و مستعد سوختگی، پوسته پوسته شدن و ترک خوردگی می کند، اگر بعد از مدت کوتاهی لیزر انجام دهید ممکن است عوارض جبران ناپذیری داشته باشد.

عوارض برنزه کردن بعد از لیزر

باید متذکر شویم که تا یک ماه بعد از لیزر موهای زائد، به هیچ وجه نباید آفتاب بگیرید یا بخواهید پوست خود را برنزه کنید، چون بعد از لیزر و از بین بردن مو، سلول‌های پوستی کاملا حساس و آسیب پذیر میشود، همانطور که می دانید سلول‌های پوست و مو از فولیکول و رنگ‌دانه‌های طبیعی تشکیلشده است و بعد از لیزر موهای زائد بدن به این رنگدانه‌های طبیعی آسیب جزئی وارد می شود تا موی زائد از بین برود در نتیجه آفتاب گرفتن با تیره کردن رنگدانه‌های پوستی، تشخیص قسمت متراکم از فولیکول را برای لیزر سخت می‌کنند. به همین دلیل آفتاب گرفتن قبل و بعد از لیزر تا مدتی معین عوارضی را در پی دارد.این عوارض عبارتند از:

 • آسیب دیدن رنگدانه های طبیعی پوست
  ایجاد زخم های پوستی
 • ایجاد تاول و التهاب‌های عمیق
 • ایجاد هیپرپیگمانتاسیون یا همان ایجاد لکه‌های تیره پوستی
 • تغییر رنگ دائمی پوست
لیزر بعد از برنزه کردن

3 روش و نحوه برنزه کردن پوست

برنزه کردن پوست می‌تواند به دو روش طبیعی و مصنوعی انجام شود. در ادامه، روش‌های مختلف برای برنزه کردن پوست را بررسی خواهیم کرد:

طبیعی:

آفتاب گرفتن: قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشید و جذب اشعه UVB موجب تولید ملانین در پوست می گردد که باعث تیرگی و برنزه شدن آن می‌شود. اما استفاده بی‌رویه از نور آفتاب می‌تواند به عوارض خطرناکی نظیر سوختگی، پیری زودرس و افزایش ریسک سرطان پوست منجر شود. بنابراین، استفاده معقولانه از نور آفتاب و محافظت از پوست در برابر اشعه UVB و UVA بسیار مهم است.

دانستنی : بهترین دستگاه لیزر موهای زائد برای پوست‌های سبزه و گندمی

مصنوعی:

برنزه ‌کننده‌ها و رنگ‌ها: محصولات آرایشی و برنزه‌کننده‌ها در قالب لوسیون، روغن، ژل یا اسپری موجود هستند. این محصولات معمولاً شامل مواد شیمیایی مانند دی‌هیدروکسی‌استیرون، اکتیو تیرونین و اکسید دی‌هیدروکسی‌استیرون هستند که رنگ برنزه روی پوست ایجاد می‌کنند. استفاده از این محصولات به صورت موقت است و ممکن است نیاز به تکرار داشته باشند. مهم است که محصولات معتبر و مناسب را انتخاب کنید و دستورالعمل‌های استفاده را به دقت دنبال نمایید تا جلوی عوارض ناخوشایند احتمالی را بگیرید.

برنزه کردن پوست بعد از لیزر

دستگاه‌های اشعه ماوراء بنفش (UVA):

سالن‌های برنزه کننده: در این سالن‌ها، از دستگاه‌های اشعه ماوراء بنفش استفاده می‌شود تا پوست را در معرض اشعه UV قرار دهند و برنزه شود. با این حال، استفاده بیش از حد و بدون راهنمایی متخصص می‌تواند به عوارض جدی منجر شود. برای استفاده از اشعه uv، بهتر است از راهنمایی و مشورت پزشک بهره ببرید

مهم است که به نکات ایمنی و محدودیت‌های هر روش توجه کنید. در صورت استفاده از روش‌های مصنوعی، توصیه می‌شود از محصولات معتبر و با کیفیت استفاده نمایید و دستورالعمل‌ها را به دقت دنبال کنید. همچنین، همواره مراقبت از پوست و استفاده از محافظ های مناسب در برابر اشعه UV ضروری است.

بیشتر بدانید: لیزر موهای زائد پوست های تیره

مزایای برنزه کردن پوست چیست؟

برنزه کردن پوست می‌تواند به شما ظاهری زیبا و درخشان بدهد. در زیر مزایای برنزه کردن پوست را برای شما توضیح می‌دهیم:

 • ظاهر سالم و جذاب: پوست برنزه به طور عمومی به عنوان نمادی از سلامت و جذابیت در نظر گرفته می‌شود. برنزه کردن پوست می‌تواند پوست را زیباتر و درخشان‌تر نشان دهد و ظاهری سالم و جذاب به آن ببخشد.
 • افزایش اعتماد به نفس: برنزه کردن پوست می‌تواند به شما اعتماد به نفس بیشتری بدهد. زمانی که شما احساس خوبی در مورد ظاهر خود دارید، به طور کلی اعتماد به نفس شما نیز بهبود می‌یابد و ممکن است باعث افزایش رضایت شخصی و ارتباطات اجتماعی بهتر شود.
 • کتور کردن پوست: برنزه کردن پوست می‌تواند نقاط ضعف کوچکی را در پوست مخفی کند. درخشش طبیعی پوست برنزه می‌تواند جای جوش، کک و مک و زخم های ریز را کمتر نشان دهد و در نتیجه پوست را متناسب و یکنواخت‌تر نماید.

عوارض برنزه کردن پوست

مهم است بدانید که برنزه کردن پوست با استفاده از نور خورشید یا دستگاه‌های اشعه ماوراء بنفش، می‌تواند به طور زیادی پوست را تحت تأثیر قرار داده و عوارض جدی نظیر خشکی، پیری زودرس، سوختگی، آسیب ناشی از اشعه UV و افزایش ریسک سرطان پوست را ایجاد کند. بنابراین، در صورت تمایل به برنزه کردن پوست، بهتر است از روش‌های ایمن استفاده کنید و به راهنمایی پزشک یا تکنسین متخصص اعتماد نمایید.

برنزه کردن بعد از لیزر موهای زائد

باید ها و نبایدهای برنزه کردن پوست بعد از لیزر

پس از انجام روش لیزر برای درمان پوست، برخی توصیه‌ها و نکات مراقبتی جهت برنزه کردن وجود دارند که باید حتما مدنظر قرار دهید. در زیر تعدادی از بایدها و نبایدهای مربوط به برنزه کردن پوست بعد از لیزر آورده شده است که بهتر است مطالعه نمایید:

بایدها:

 1. صبر کنید: بعد از جلسات لیزر، پوست شما ممکن است حساس و آسیب پذیر باشد. بنابراین، بهتر است صبر کنید تا پوست به طور کامل بهبود یابد و به توصیه پزشک خود عمل کنید.
 2. استفاده از محافظت‌ کننده ها: پوست پس از لیزر حساسیت زیادی به نور خورشید پیدا می‌کند. بنابراین، باید از محافظت‌ کننده هایی نظیر کرم ضدآفتاب با SPF بالا، کاپ‌ها و لباس‌های مناسب برای محافظت از پوست در برابر اشعه UV بهره ببرید. همچنین، بهتر است از قرارگیری در برابر تابش مستقیم آفتاب اجتناب نمایید.
 3. استفاده از هیدراته کننده: ممکن است پوست پس از لیزر نیاز به مرطوب کننده بیشتری داشته باشد. استفاده از محصولات مرطوب کننده با ترکیبات آرامش‌بخش مانند آلوئه ورا، هیالورونیک اسید و گلیسیرین می‌تواند به بهبود و نرمی پوست کمک کند.

بیشتر بخوانید : فواید و عوارض لیزر موهای زائد

نبایدها:

 1. استفاده از برنزه‌کننده‌ها و رنگ‌ها: پس از لیزر، پوست شما حساس تر است و استفاده از محصولات برنزه‌کننده و رنگ ها ممکن است عوارض ناخوشایندی مانند تحریک و التهابات را ایجاد کنند. بهتر است استفاده از این محصولات را تا حد زیادی محدود نمایید.
 2. قرار گرفتن در معرض نور آفتاب: پوست پس از لیزر حساسیت زیادی به نور خورشید دارد و آفتاب زیاد می‌تواند باعث سوختگی و آسیب به پوست شود. بنابراین، تا پوست به طور کامل بهبود پیدا کند، بهتر است از قرار گرفتن در برابر آفتاب زیاد خودداری کنید.
 3. استفاده از محصولات آرایشی غیرمجاز: بعد از لیزر، پوست شما ملتهب است. بنابراین استفاده از محصولات آرایشی غیرمجاز و محصولاتی که ممکن است تحریک‌کننده یا آسیب‌رسان باشند، توصیه نمی‌شود. می‌توانید با پزشک خود در مورد استفاده از محصولات آرایشی مناسب در این دوره مشورت کنید.

مهم است که دستورالعمل‌های پزشک خود را دقیقاً دنبال کنید و استفاده از هر نوع محصول یا روشی که ممکن است بر روی پوست تحریک ایجاد کنند، محدود نمایید.

جهت اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان فروش نویان طب مانلی در تماس باشید

شماره تماس کارشناس : 09129096358

آدرس اینستاگرام نویان طب مانلی @noyanteb_manely

کپی شد

مقالات مرتبط

نظرات

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها